«Між тілом і душею»

Асоціація психотерапевтів і психоаналітиків України

Українська асоціація психоаналітичної психотерапії 

  у співпраці з Українським представництвом Всесвітньої асоціації ментального здоров’я немовлят, ДУ «Науково-дослідний інститут психіатрії МОЗ України», Кафедрою психосоматичної медицини і психотерапії Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, Академією наук вищої освіти України, Центром психосоматики та психотерапії ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. академіка О.М. Лук’янової Національної академії медичних наук України», а також Європейською мережею груп-аналітичних тренінгових інститутів. 

  Шановні колеги!

  Ми раді запросити Вас на II-у Міжнародну конференцію Національної мережі Європейської федерації психоаналітичної психотерапії в Україні, яка пройде в Києві з 11 по 13 червня 2021 року. 

  Європейська федерація психоаналітичної психотерапії (ЕФПП) – міжнародна зонтична організація, яка об’єднує організації з більш ніж 30 країн Європи, які поділяють спільні цінності, а також стандарти навчання і практики в області психоаналітичної психотерапії. Організації-члени ЕФПП в кожній окремій країні об’єднуються в Національну мережу, координуючи зусилля з розвитку психоаналітичної психотерапії, просування її завдань і цілей. 

  Для майбутньої конференції ми обрали назву «Між тілом і душею», оскільки в мінливому сучасному світі тіло і душа людини, психосоматичні розлади, душевні муки і тілесні страждання в різних поєднаннях і конфігураціях залишаються важливими проблемами і найбільш частими причинами звернення за медичною і психотерапевтичною допомогою. 

  У психоаналітичної теорії взаємозв’язок психічного і соматичного позначено З. Фрейдом: «Ми розуміємо, що у своєї межі Ід (Воно) відкрито соматичному, вбираючи звідти в себе інстинктивні потреби, які знаходять в ньому своє психічне вираження, але ми не можемо сказати, в якому субстраті» (Фрейд, 1933/1989). 

  Конференція буде присвячена фундаментальній проблемі психоаналітичного підходу – взаємозв’язку між тілом і душею в просторі психоаналітичної психотерапії, встановленням зв’язків і пошуком символічних значень. 

  Психоаналітична психотерапія розкриває можливості висловити складний емоційний досвід і несвідомі фантазії, пов’язані з ним, за допомогою слова, що містить символічне значення, і це дає можливість скасувати використання тіла з метою висловлення почуттів і несвідомих фантазій. 

  У зверненні до психотерапевта проявляється бажання пацієнта полегшити свої страждання завдяки кращому розумінню себе, оскільки це може дозволити йому більше не відчувати себе пасивної жертвою хвороби, але визнати, що саме він сам бере активну участь в її створенні. Перефразовуючи Вінікота – «Не існує такого поняття, як тіло само по собі, в першу чергу, це тіло, пов’язане з іншим тілом». В процесі психотерапевтичної взаємодії тілесний симптом розглядається як повідомлення – заклик про допомогу, і терапевт необхідний для того, щоб зрозуміти, що корінь тілесного страждання знаходиться в міжтілесному контакті в двох значеннях: по-перше, в теперішньому терапевтичних відносин, з яких він розшифровується; і, по-друге, в «минулому, яке не може відступити». 

   Програма конференції включає пленарні, секційні та стендові доповіді, дискусії, воркшопи, майстер-класи, круглі столи, супервізії та велику аналітичну групу. В якості лекторів і ведучих груп виступлять провідні зарубіжні та вітчизняні психоаналітичні психотерапевти. 

Контактна інформація

Тетяна Пушкарева (Київ) 

e-mail: tnp5577@gmail.com

Тарас Левін (Київ)

e-mail: taraslevin@gmail.com